Becikowe - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

  1. Komu przysługuje „becikowe” ?
  2. Komu nie przysługuje „becikowe” ?
  3. Wysokość
  4. W jakim czasie należy złożyć wniosek o przyznanie „becikowego” ?
  5. Gdzie należy złożyć wniosek ?
  6. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku ?
  7. Jakie są terminy rozpatrywania wniosków ?
  8. Druki do pobrania
  9. Podstawa prawna
  10. Kontakt

 

1. Jednorazowa zapomoga przysługuje:

matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł. Zapomoga przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Przepisu nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

 

2. Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli:

  • członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej;
  • osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
  • rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
  • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
  • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

 

3. wyoskość

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się w wysokości 1.000 zł na jedno dziecko


4. Wniosek 

Wnioske o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

 

5. Wniosek o przyznanie zapomogi należy złożyć w urzędzie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. W przypadku Gminy Michałowice z wnioskiem należy udać się do budynku Urzędu Gminy Michałowice w Regułach, ul. Al. Powstańców Warszawy 1,   - parter sala obsługi interesantów - stanowisko „GOPS Świadczenia Rodzinne”,  od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu.

 

6. Do wniosku o wypłatę zapomogi należy dołączyć

  • dokument tożsamości ze zdjęciem do wglądu pracownika,
  • zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające że, kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Wymóg dostarczenia zaświadczenia lekarskiego / zaświadczenia wystawionego przez położną nie dotyczy osób będących opiekunami prawnymi lub opiekunami faktycznymi dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko.
  • zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:
  • formie opłacanego podatku,
  •  wysokości przychodu,
  • stawce podatku,
  • wysokości opłaconego podatku

- w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia (dotyczy ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej)

  • inne dokumenty uzależnione od indywidualnej sytuacji dochodowej rodziny.

Prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka ustala się na podstawie wysokości dochodu rodziny osiągniętego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy z uwzględnieniem ewentualnych zamian występujących w dochodzie rodziny w roku bazowym lub po roku bazowym.

 

7.Terminy rozpatrzenia wniosku

Rozpatrzenie wniosku następuje bez zbędnej zwłoki. Wypłata zapomogi następuje do końca miesiąca, w którym złożono wniosek z pełnym kompletem dokumentów, jeżeli wpłynął przed 10 -tym tego miesiąca. W przypadku złożenia wniosku z pełnym kompletem dokumentów po 10 dniu miesiąca „becikowe” jest wypłacane do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

 

8. Druki w wersji papierowej:

do pobrania w budynku Urzędu Gminy Michałowice przy ul. Aleja Powstańców Warszawy 1, Reguły – na parterze w sali obsługi interesantów

Druki w formie elektronicznej do pobrania:

 
 
 
 

 

9. Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2017r. poz.1952)
  2. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakres informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017r. poz. 1466)


10. Kontakt:
Szczególowych informacji na temat świadczenia oraz sposobu realizacji w Gminie Michałowice udzielają pracownicy Sekcji Świadczeń Rodzinnych pod numerem telefonu 22 350 91 99.